Kratek opis in fotografije
Zlatolaska in trije medvedi, na ljudskih motivih temelječa zgodba, je nastala v 19. stoletju, poznajo pa jo vse generacije otrok. Do danes je doživela številne predelave in interpretacije, njeni liki pa številne preobrazbe.
Zlatolaska v naši uprizoritvi je radovedna deklica; z odprtimi očmi občuduje svet, ki jo obdaja. Sončno jutro zazna v vsej njegovi lepoti in polnosti: opazi oblake, občuduje metulje in cvetje, pa tudi poskočni zajček ne uide njenemu pogledu. Steče za njim, vendar se ji ne pusti ujeti. Zlatolaska ga vneto išče v grmovju, za drevesi … Igra jo tako prevzame, da se nenadoma znajde globoko v gozdu. Izgubljena tava med drevjem; namesto potke, ki bi jo vodila domov, ugleda hišo na jasi. Vstopi, saj ne ve, da v njej prebivajo medvedi. V hiši je vsega po troje: tri sklede kaše, trije stoli, tri postelje … različnih velikosti. Zlatolaska poišče pravšen stolček, skledo in posteljo zase. Poje kašo iz najmanjše sklede, nehote polomi najmanjši stol, nato pa mirno zaspi v najmanjši postelji. Medvedi jo seveda najdejo in … varno pospremijo do doma.
Na prvi pogled preprosta zgodba otrokom ponudi spoznavanje razmerij in velikosti, hkrati pa ponudi številna vprašanja o smeli radovednosti in o mejah poseganja v intimni prostor drugih.
Obravnavane teme
Mnenje strokovne komisije
Uprizoritev se s premišljeno režijsko in estetsko izčiščenostjo ter ubranostjo elementov udejanja v vzdušju klasičnosti. Kratko zgodbo nevsiljivo razširi in posodobi, ji doda v besedah igrivo pojmovno raznolikost, ko Zlatolaska preizkuša stvari treh velikosti, in pomirjujoč, blago vzgojni razplet. Pripovedni okvir, prežet z empatično, ozaveščeno in resnobno umirjenostjo, napolni z radoživo in spevno glasbeno spremljavo ter songi in domišljenim prepletom različnih lutkovnih tehnik. Njihova raba je uglašena z vsebino in občutjem dogajanja, vizualna podoba scene, scenskih elementov in lutk v naravnih barvah in materialih pa ton uprizoritve odene v prefinjeno skladnost topline, čarobnosti, domišljije in stvarnosti.
Nikar Arhar, Martina Peštaj in Adriana Gaberščik
Spremljevalni pedagoški programi
Pogovor po predstavi, znotraj katerega z gledalci pregovorimo vse pomembne teme, ki jih uprizoritev obravnava, in prisluhnemo njihovemu doživljanju predstave… Trajanje in vsebino pogovora prilagodimo starosti otrok (30–45 min). Izvaja Tanja Lužar.
Pedagoška gradiva
Podatki o predstavi
Lutkovno gledališče Maribor
Podravska
Lutkovna predstava
35 minut
od 3 do 7 let
21. november 2019
• Gibalno ovirani
Predstava gostuje na velikem odru
Andreja Lešnik
02 22 81 972, 051 385 787
andreja.lesnik@lg-mb.si
Režiser in avtor likovne podobe: Silvan Omerzu
Igralci: Barbara Jamšek, Vesna Vončina, Maksimiljan Dajčman in Gregor Prah k. g.
Avtorja priredbe: Silvan Omerzu in Saša Eržen
Lektorica: Metka Damjan
Avtor glasbe: Vasko Atanasovski
Kostumografa: Mojca Bernjak in Silvan Omerzu
Oblikovalec svetlobe: Miljenko Knezoci
Oblikovalec zvoka: Jure Auguštiner
Izdelovalci scene: Lucijan Jošt, Branko Caserman in Igor Vidovič
Izdelovalci lutk in scenskih elementov: Silvan Omerzu, Žiga Lebar, Primož Mihevc, Nina Šabeder in Nikolas Erdelji (študijsko)