Kratek opis in fotografije
Pek, jasnovidka, vodovodar, župan, zvonarka. Nevidni, spregledani, zlomljeni, transcedentirani. Skupnost mesta in mesto skupnosti. Zbrani, da sodijo zgodovini. Zgodovini, ki je podrla njihove sanje, želje, strasti. Zavladala njihovemu času. Uzakonila pravila igre. Porazdelila moč. Zgradila klavstrofobično skupnost, polno neizrečenih skrivnosti. Jim pustila le še spomine. Boleče, minljive, igrive, žgoče, ljubeče. Preteklost je meglena, sedanjost polzi iz rok, prihodnosti ni. Vsi čakajo spremembo, ki je ni od nikoder.
Vsako uničenje je hkrati gradnja nečesa novega. Prvi izveninstitucionalni projekt Počemučke. Stejtment neke generacije o neki skupnosti, nekem času, nekem mestu, neki ideji in neki anti-generaciji. Anti-ideji.
Obravnavane teme
Mnenje strokovne komisije
Na miniaturni kvadraturi štirih v kvadrat postavljenih dolgih miz se razprostira celo mesto; tam vidimo peka, tu zvonarko, manjka le stolp, ki se je nekoč podrl, zdaj pa nas dogodki okoli izgradnje novega vpeljejo v ta kraj, ki je hkrati tudi poligon za raziskovanje in preigravanje pristopov pripovedništva, lutkovnega in predmetnega gledališča. Uprizoritvena razgibanost spominja na otroško igrivost ter atmosfero prežema z lahkotnostjo in radovednostjo, vendar pri tem ne izpusti kompleksnejših podtonov. Zgodbo preveva pretanjena nostalgija po preteklosti, s katero se sooča s spreminjanjem, ki je sicer neizbežni del časovnega minevanja, a jo ustvarjalni kolektiv subtilno preplete z v osebne zgodbe vgrajeno družbeno kritiko, s čimer nedvoumno pustijo svoj avtorski podpis.
Maša Radi Buh, Martina Peštaj in Blanka Gombač
Prejete nagrade
- nagrada za najboljšo uprizoritev (grand prix), nagrada za igro in animacijo ter nagrada za izvirno dramsko predlogo in avtorski koncept na 12. Bienalu lutkovnih ustvarjalcev Slovenije, Maribor, 2023
- uvrstitev v spremljevalni program 52. Festivala Borštnikovo srečanje, Maribor, 2022
- posebna nagrada po presoji žirije za kreacijo, ki inventivno povezuje različne gledališke jezike, na 52. Tednu slovenske drame, Kranj, 2022
- uvrstitev na Festival Drugajanje, Maribor, 2021
Spremljevalni pedagoški programi
POGOVOR (60 minut)
Ustvarjalna ekipa se po predstavi pogovarja o temah, ki so jih spremljali (skupnost, demokracija) ter kako jih razumeti danes tako v umetnosti, kot v vsakdanjem življenju. Predstavijo jim tudi umetniške metode ter lastnosti avtorskega gledališča.
DELAVNICA (120 min)
Po predstavi se preko pogovora in raznolikih gledaliških metod izvede delavnico avtorskega in snovalnega gledališča. Delavnico izvede izvajalec s strani Gledališča Glej oz. člani ustvarjalne ekipe.
Podatki o predstavi
Gledališče Glej
Osrednjeslovenska
Dramska predstava, Eksperimentalna predstava
80 minut
od 16 do 18 let
25. junij 2021
Predstava gostuje na malem in velikem odru
Anja Pirnat
040 661 514
anja@glej.si
Avtorji: Počemučka / Nataša Keser, Klemen Kovačič, Karolína Kotrbová, Aljoša Lovrić Krapež, Filip Mramor, Domen Novak, Nejc Potočan, Filip Štepec, Miranda Trnjanin
Nastopajo: Nataša Keser, Klemen Kovačič, Filip Mramor, Domen Novak, Miranda Trnjanin
Režija: Aljoša Lovrić Krapež
Dramaturgija: Nejc Potočan
Svetovalec za gib: Filip Štepec
Scenografija in kostumografija: Karolína Kotrbová
Vodja tehnike: Grega Mohorčič
Tehnična podpora: Brina Ivanetič, Žan Rantaša
Fotografija: Ivian Kan Mujezinović, Borut Bučinel
Video: Borut Bučinel
Urednica gledališkega lista: Tery Žeželj
Oblikovanje gledališkega lista, spletne strani in nalepk: Grupa Ee / Mina Fina, Ivian Kan Mujezinović
Odnosi z javnostmi: Tjaša Pureber
Producentka: Anja Pirnat
Produkcija: Gledališče Glej
Podpora: Ministrstvo za kulturo, Mestna občina Ljubljana
Zahvala: Akademija za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani