Kratek opis in fotografije
V gradu sta ostala le dva viteza, saj so vsi ostali odšli na viteški turnir. Prav onadva morata na kraljevi ukaz najti izginulo princesko in jo do večera pripeljati domov. Kralju ne moreta odreči želje, čeprav bi vitez Roženkravt veliko raje v miru občudoval svoje nove škorenjce z leopardjim vzorcem in čeprav je vitez Netresk nesrečen, ker se kar naprej zaletava, spotika in pada. Princesko je zelo verjetno že spet hopsnil zmaj. Odpravita se na drzno pot do zmajevega brloga, kjer najdeta princesko, ki pa noče domov…
Predstava, ki je nastala po pripovedi norveškega pisatelja Bjørna F. Rørvika, spodbuja k iskanju alternativnih rešitev, ki so dobre za vse vpletene. Prikaže, da marsikaj ni tako, kot si mislimo, zato je bolje opustiti predsodke. Na glavo obrača vse, kar gledalec pričakuje od vitezov, kraljev, princesk in zmajev.
Obravnavane teme
Mnenje strokovne komisije
Uprizoritev Mala vrla viteza se s tematiko odraščanja in starševske skrbi sooča skozi obilico humorja in navihanosti, ki ju uspešno prevaja tudi v scenografsko zasnovo in odrske akcije. Z moderno kovinsko in v LED luči odeto konstrukcijo ustvarja izrazito unikaten in privlačen dinamičen uprizoritveni prostor, ki oživi ob preprostih prižigih in ugašanjih posameznih luči ter tako z minimalističnimi potezami zgradi bogat in razplasten odrski jezik. Ker k zgodbi, ki je ohlapno umeščena v čas vitezov in princesk, primeša elemente sodobnosti, ki rezonirajo z današnjim zeitgestom mladostništva, z izvenkanonskimi upodobitvami glavnih likov ter dogajalnega prostora skozi gledališki medij razpira prostore abstraktnosti. Pri tem spodbuja domišljijo in vabi k lastnemu aktivnemu snovanju in povezovanju pomenov, ter ključno, razpira razumevanje, da gledališki dogodek ni nujno veristična ali ilustrativna upodobitev zgodbe, temveč lahko sam medij skozi svojo materialnost in gledališke elemente z njo vstopa v aktiven dialog.
Maša Radi Buh, Martina Peštaj in Blanka Gombač
Pedagoška gradiva
Podatki o predstavi
Lutkovno gledališče Ljubljana
Osrednjeslovenska
Dramska predstava, Glasbena predstava
50 minut
od 5 do 8 let
19. oktober 2023
• Gibalno ovirani
Predstava gostuje na velikem odru
Špela Juntes
01 300 09 76
organizacija@lgl.si
Po motivih slikanice avtorjev: Bjørn Fredrik Rørvik in Alice Lima de Faria
Režiserka in avtorica adaptacije: Ivana Djilas
Prevajalec: Darko Čuden
Kostumografka: Jelena Proković
Scenografka: Sara Slivnik
Avtor glasbe: Blaž Celarec
Avtor songov: Jani Kovačič
Koreograf: Željko Božič
Avtorica maske: Tina Prpar
Oblikovalec svetlobnih elementov in luči: Igor Remeta
Lektorica: Irena Androjna Mencinger
Asistentka kostumografke: Saša Dragaš
Tehnologija izdelave rekvizitov: Olga Milić
Igrajo: Kralj in Zmaj Brane Vižintin, Princeska Aja Kobe, Vitez Roženkravt Jan Bučar, Vitez Netresk Ajda Toman, Silak Blaž Celarec k. g.
Glasbenika na posnetku: Andraž Polič in Joži Šalej
Vodja predstave in tonski tehnik: Stanko Božanić
Producentka: Alja Cerar Mihajlović
Lučno vodstvo: Kristjan Vidner
Scenski tehnik: Kliment Petkukjeski
Vodja delavnic LGL: Zoran Srdić
Izdelava scenskih elementov in kostumov: Sandra Birjukov, Olga Milić, Marjetka Valjavec, David Klemenčič, Zala Kalan, Iztok Bobić, ključavničarstvo Uroš Mehle s. p., UV d.o.o. Uroš Vovk, Indata
“V dogovoru z mednarodno agencijo za izvajalske pravice Teaterforlaget Songbird AS – www.songbirdteater.com”.