Kratek opis in fotografije
Kot edini slovenski kulturnik je bil Kajuh julija 1953 razglašen za narodnega heroja. Za njim ostaja obsežen opus, ki ga poglavitno sestavlja poezija, dodatno še pisma, prevodi, proza in drama Mati. Medtem ko je v prostoru naše sedanjosti partizansko gibanje sladko-kisla polpreteklost našega naroda, predstava obravnava predvsem neko minulo, večno mlado generacijo, ki je bila prisiljena sprejemati radikalne odločitve in se je zavestno spremenila iz naivne mladine v glas upora, propagandno trobilo, steklega psa. Še v sedanjosti doni ta glas za svet, ki ga ni. Partizanske pesmi so artefakti, še dirjajo po gozdovih, kot duhovi se pojavljajo na proslavah, odmevajo med gorami.
So Kajuh in tovariši res želeli tako prihodnost?
Obravnavane teme
Mnenje strokovne komisije
Ne le da uprizoritev Juriš pripoved gradi na literarni podstati poezije v času druge svetovne vojne, marveč jo spretno umešča v njen zgodovinski oziroma takratni družbeni kontekst. Z razplastenim pristopom se zavestno in izjemno natančno izmika posploševanju in slepemu poveličevanju ter z uporabo literarnega orodja nenehno, vztrajno opominja na historično nestabilnost in njeno oporo na vedno subjektivno zgodovinopisje (ki ga praviloma pišejo zmagovalci). Scenografija z zanosom polni in zapolni in transformira celoten prostor, ki v simbiozi z igralci tvori živ organizem in je po eni plati zavestno orodje za grajenje in igranje s podobami, z vizualnim, po drugi pa režijski podpis, ki nam razkriva moč sinergije in precizne orkestracije uprizoritvenih elementov.
Za obisk z dijaki priporočamo ustrezno pripravo, poznavanje Karla Destovnika Kajuha in Franceta Balantiča.
Maša Radi Buh, Martina Peštaj, Blanka Gombač in Tjaša Bertoncelj
Spremljevalni pedagoški programi
Predstavi lahko sledi pogovor z ustvarjalci. Usmerja se v obravnavo ustvarjalnega procesa, vse od oblikovanja uprizoritvene predloge preko uprizoritvenih sredstev, s poudarkom na pripovedovalskem načelu in zvočnih elementih, do (vznemirljive) večgeneracijske refleksije izvajalcev in gledalcev.
Podatki o predstavi
SLG Celje
Savinjska
Dramska predstava
135 minut
od 15 do 18 let
9. oktober 2023
• Gibalno ovirani
Predstava gostuje na malem in velikem odru
Daša Skrt
041 364 159
dasa.skrt@slg-ce.si
Avtorja koncepta: Živa Bizovičar, Nik Žnidaršič
Režiserka: Živa Bizovičar
Dramaturg: Nik Žnidaršič
Scenografka: Nika Curk
Kostumografka: Nina Čehovin
Avtor glasbe: Luka Ipavec
Oblikovalec svetlobe: Bor Ravbar
Lektorica: Živa Čebulj
Svetovalki za govor iz okolice Cerknice: Ljoba Jenče, Ana Ule
Šepetalka: Simona Krošl
Igrajo: Jagoda; Damjan M. Trbovc; Lovro Zafred; Mojka Končar, k. g.; Miranda Trnjanin, k. g.; Mario Dragojević, k. g.