Program za mlade na 55. Tednu slovenske drame

UMETNOST VOJNE, UMETNOST MIRU, Mlado Mladinsko 2; Slovensko mladinsko gledališče in Kulturno društvo Pripovedovalski Variete

3. aprila 2025 ob 18.00, Prešernovo gledališče Kranj (dvorana) Več >>

ZVEZDICE, Jaka Smerkolj Simoneti; Slovensko narodno gledališče Nova Gorica in European Theatre Convention

6. aprila 2025 ob 18.00, Stolp Škrlovec Več >>

TRANSPORT: TOVOR, Tin Grabnar, Ana Duša, Tjaša Bertoncelj, Urša Majcen; Lutkovno gledališče Maribor

11. aprila 2025 ob 18.00, Prešernovo gledališče Kranj (dvorana) Več >>

TRANSPORT: ODHOD, Tin Grabnar, Ajda Rooss; Lutkovno gledališče Ljubljana

11. aprila 2025 ob 19.00, Stolp Škrlovec Več >>

PISANJE ZA MLADE Z MLADIMI, delavnica

9. 4. 2025 ob 11.00, Mestna knjižnica Kranj

V času avtorskega gledališča se je ustvarjanje predstav, v katerih mladi sodelujejo kot aktivni soustvarjalci, s šolskih in amaterskih odrov najprej razširilo na neodvisno sceno, potem pa še v javne gledališke zavode. V teh zavodih učenci, dijaki in študenti sodelujejo z uveljavljenimi gledališkimi ustvarjalci, predstave, ki tako nastanejo, pa postanejo del rednih gledaliških repertoarjev. Vsebinsko takšne predstave večinoma raziskujejo tematike, ki se mladih neposredno dotikajo, žanrsko pa zajemajo širok spekter: od dokumentarnih in avtofikcijskih do “klasičnih” gledaliških predstav. Nastajanje gledaliških besedil za takšne predstave praviloma poteka v sodelovanju z nastopajočimi, navadno na podlagi vnaprej določene teme. Kakšne so specifike takšnega pisanja? Kako se lotiti soustvarjanja z mladimi, kako upoštevati njihove ideje, izkušnje in perspektive? Kako iz množice različnih glasov izluščiti rdečo nit in jo preliti v dramsko besedilo, ki bo avtentično, relevantno in gledališko učinkovito?

Delavnica v organizaciji enote Dramske pisateljice in pisatelji (ZDUS) se osredotoča na konkretne metode tovrstnega pisanja in je namenjena tako uveljavljenim gledališkim ustvarjalcem kot tudi gledališkim mentorjem in drugim posameznikom, ki jih zanima gledališko ustvarjanje z mladimi.

Vodita: Ana Duša, Luka Žerdin

Več >>

GLEDALIŠČE MLADIH, okrogla miza

9. 4. 2025 ob 17.00, Mestna knjižnica Kranj

Zavedanje pomena vključevanja mladih v gledališče se je, tudi ob upoštevanju smernic kulturne politike, v zadnjih desetletjih močno okrepilo. Nekaj javnih gledaliških zavodov razvija programe, v katerih mladih (učencev, dijakov, študentov) ne nagovarjajo zgolj kot gledalcev, temveč jih k sodelovanju vabijo kot aktivne soustvarjalce. To je bilo prej omejeno predvsem na šolske gledališke skupine in programe različnih izobraževalnih ustanov ter neodvisnih kulturnih organizacij. Tak premik je delno tudi posledica dejstva, da se sodobno gledališče sicer odpira vključevanju predstavnikov različnih družbenih skupin, ki jih obravnava. Kako takšna situacija spreminja slovensko gledališko krajino? Kakšne so dobre prakse vključevanja mladih v gledališče v različnih okoljih (javni zavodi, šole, neodvisna scena)? Katere so prednosti in izzivi aktivnega vključevanja mladih v gledališke procese? Kako lahko gledališče prispeva k razvoju ustvarjalnosti, kritičnega mišljenja in socialnih veščin mladih? Kako zagotoviti trajnostno in kakovostno vključevanje mladih v gledališče v prihodnje?

Sodelujejo: Primož Ekart, Tereza Gregorič, Benjamin Krnetić, Mija Kramar, Anja Pirnat, Mojca Redjko ter Danijel Škufca.

Pogovor v organizaciji enote Dramske pisateljice in pisatelji (ZDUS) bo vodila Ana Duša, pedagoginja in vodja programa Mlado Mladinsko v SMG.

Več >>