Kratek opis in fotografije
Nekoč, ko nas ni bilo več ločitev staršev prikazuje skozi perspektivo otrok. Situacijo obravnava celovito, od nemoči staršev, ko dom napolnijo ljubosumje, odsotnost enega od staršev, prikrita agresija, obup in alkoholizem, do prehitrega odraščanja brata in sestre, ki poskušata v kaosu vzpostaviti red. Njun svet čez noč postane drugačen in vsak od njiju se po svoje spopada z izgubo ter predeluje svoje viharne občutke. Posebnost uprizoritve je tudi njena prostorska postavitev; dogajanje okoli dolge mize in na njej gledalci spremljajo z dveh nasprotnih si strani igralskega prizorišča, kar omogoča tudi pogled na odzive preostalih gledalcev.
Obravnavane teme
Mnenje strokovne komisije
Uprizoritev na več ravneh nadgradi osnovno premiso dramskega besedila, ki razpad družine obravnava skozi perspektivo otrok. Njuno (ne)razumevanje dogajanja in notranji občutki se utelesijo v pozunanjeni, stilizirani karakterizaciji odraslih, ki zrcali tako stiske otrok kot staršev. Nagovor gledalcev dopolnjuje tehtna vključitev širšega konteksta, od same postavitve občinstva do zvočnih posnetkov z mnenji mladih. Natančen razvoj situacije, dinamično fizično in prostorsko skiciranje odnosov ter dopuščanje različnih občutij zagotavljajo večplastno soočanje z vprašanji, ki se tičejo družine in še česa.
Nika Arhar, Martina Peštaj in Milena Mileva Blažič
Prejete nagrade
- nagrada za najboljšo mladinsko predstavo na 17. festivalu uprizoritvenih umetnosti za otroke in mlade Zlata paličica, Ljubljana, 2017
Spremljevalni pedagoški programi
Razgledališče, pogovor po predstavi
Po ogledu predstave se o njej pogovorimo. Ugotavljamo, kako je nastala, razmišljamo o njeni vsebini in spregovorimo o ustvarjalcih. Čeprav so na odru le igralci (in/ali lutke), pri predstavi sodeluje še mnogo drugih ustvarjalcev, ki jih občinstvo nikoli ne vidi. Učenci se spoznajo s celovitostjo gledališkega ustvarjanja in predstavo doživijo še bolj poglobljeno, saj aktivno vstopijo v proces njenega ustvarjanja. (5+, V, OŠ, SŠ / 30 min.)
Problemska tematika v gledališču, pogovor po predstavi
Gledališče je prostor, kjer se lahko spregovori o stvareh, o katerih sicer molčimo, in nam osvetli težave, s katerimi se težko soočamo. Po ogledu predstav s problemsko tematiko za vas pripravimo vodeni pogovor s strokovnjaki z različnih področij, ki mlade gledalce spodbujajo h kritičnemu razmisleku o zgodbi, predstavi ter k zavedanju sebe in drugih. (8+, OŠ 2, 3, SŠ / 30 min.)
Pedagoška gradiva
Podatki o predstavi
Lutkovno gledališče Ljubljana
Osrednjeslovenska
Dramska predstava
70 minut
od 12 do 18 let
7. maj 2015
• Gibalno ovirani
• Intelektualno ovirani
Predstava gostuje na velikem odru
Špela Juntes
01 300 09 76
organizacija@lgl.si
Režiserka: Anja Suša
Prevajalca: Lara Ostan Vejrup in Boris Ostan
Dramaturginja: Petra Pogorevc
Scenografka: Zorana Petrov
Kostumografka: Sara Smrajc Žnidarčič
Avtor glasbe: Laren Polič Zdravič
Koreograf: Damjan Kecojević
Lektorica: Irena Androjna Mencinger
Oblikovanje svetlobe: Srečo Brezovar
Izvajalci: Rok Kunaver, Jernej Kuntner, Ajda Toman/Nataša Keser k. g., Nataša Tič Ralijan k. g.